Czy opłaca się wziąć kredyt hipoteczny?

Czy opłaca się wziąć kredyt hipoteczny?Kredyt hipoteczny bywa jedyną drogą do posiadania wymarzonego domu lub mieszkania na własność. Wiąże się jednak z pewnym ryzykiem – trzeba bezwarunkowo spłacić go w terminie, inaczej bank może przejąć zakupioną nieruchomość. Dlatego właśnie warto rozważyć kilka kwestii i zadać sobie podstawowe pytania dotyczące planowanej pożyczki mieszkaniowej.

Na jak długo?

Kredyty hipoteczne nie są wcale złem koniecznym. Przeciwnie, mogą stanowić olbrzymią pomoc w drodze do realizacji marzeń i celów. Niestety, rozciągnięte na bardzo wiele lat (na przykład 20 lub 30) przestają się opłacać. Jeśli nie jesteś w stanie spłacić kredytu w ciągu kilku, maksymalnie kilkunastu lat, lepiej popracuj nad wysokością swoich dochodów lub postaraj się podnieść wkład własny. W przeciwnym razie oddasz bankowi drugą kwotę kredytu w postaci odsetek.

Jak wygląda moja zdolność kredytowa?

To od niej zależy, jak wysoki będzie otrzymany kredyt hipoteczny i czy w ogóle uda się go zaciągnąć. Warto zadbać o to, by twoja historia w Biurze Informacji Kredytowej (BIK) była korzystna, a konto w Krajowym Rejestrze Dłużników czyste. Banki, co dość oczywiste, o wiele chętniej ufają osobom, których historia kredytowa przedstawia się dobrze.

Czy posiadam wkład własny?

Wkład własny to kwota na kupno lub budowę domu, z którą startuje kredytobiorca. Im większy wkład własny, tym niższy kredyt hipoteczny trzeba zaciągnąć i bardziej się on opłaca. Banki patrzą przychylnie na klientów posiadających taki wkład. Warto więc czasem nieco odłożyć w czasie realizację planów, a czas ten poświęcić za zaoszczędzenie pewnej kwoty pieniędzy – na przykład odkładając miesięcznie tyle, ile wyniosłaby rata w banku. To pozwoli od razu sprawdzić, na ile jesteś gotowy na kredyt hipoteczny i przejść do weryfikacji ostatniego pytania.

Czy czuję się stabilny finansowo?

Wreszcie warto szczerze odpowiedzieć sobie na pytanie: czy spłata wysokiego kredytu nie przerasta mnie w tej chwili finansowo? Jeśli tak jest, nie oznacza to, że nigdy nie kupisz wymarzonej nieruchomości. Przeciwnie, decyzja o odroczeniu kredytu będzie bardzo mądrą decyzją, mającą na celu ustabilizowanie się i zaoszczędzenie sobie stresu.

Więcej na https://www.bzwbk.pl/kredyty/kredyty-hipoteczne/kredyt-mieszkaniowy/kredyt-mieszkaniowy.html

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *