Jak dbać o uszy?

Na problemy ze słuchem narzekają dzisiaj już nawet nastolatki. Są jednak sposoby, które takim problemom pozwolą zapobiec. Stosując je każdy będzie mógł cieszyć się światem pełnym dźwięków do późnej starości.

Chroń uszy przed hałasem

Komórki zmysłowe, które znajdują się w uchu są bardzo czułe. Może je uszkodzić nie tylko duży hałas (syrena alarmowa, młot pneumatyczny), ale także dźwięki o mniejszym natężeniu, jeżeli narażeni na nie jesteśmy przez długi czas. Uszy nie lubią także słuchawek, szczególnie tych małych wkładanych do ucha. Osoby, które lubią słuchać muzyki z przenośnych odtwarzaczy powinny kupić duże słuchawki i słuchać przez nie muzyki nie dłużej jak godzinę. Po tym czasie powinny zrobić sobie przynajmniej 3 godziny przerwy. Osoby, które pracują w hałasie, powinny korzystać ze stoperów lub specjalnych słuchawek ochronnych.

Prawidłowo czyść uszy

Ucho będzie działało prawidłowo, jeśli będzie oczyszczone z woskowiny. Normalnie oczyszcza się ono z niej samo. Przy myciu uszu chętnie jednak wiele osób sięga po patyczki kosmetyczne. Używa ich do czyszczenia głębokich zakamarków ucha. To błąd, która sprawia, że ucho zaczyna produkować więcej woskowiny. Starając się usunąć ją patyczkiem – wpychają ją coraz głębiej. Samodzielnie można czyścić tylko wejście do kanału słuchowego rogiem zmoczonego ręcznika lub zwilżonymi w wodzie z mydłem małymi palcami. Bezpieczniej jest jednak używać preparatu w sprayu. Preparat dostępny jest w każdej aptece bez recepty. W składzie tych preparatów są oleje roślinne. W niektórych z nich jest także parafina oraz witamina E. Specjalna końcówka sprawia, że podczas aplikacji preparatu nie jest wytwarzane wysokie ciśnienie. Preparaty tę działają bardzo łagodnie, są bezpieczne i mogą być używane także do higieny uszu u dzieci. W przypadku stosowania u dzieci poniżej 1. roku życia, należy wcześniej skonsultować się z lekarzem pediatrą. Aplikując preparat należy przechylić głowę na bok, preparat powinien wpłynąć do przewodu słuchowego zewnętrznego.

Zobacz też:

Dodaj komentarz