Jak można przedłużyć trwałość ciętym kwiatom sprzedawanym w kwiaciarni?

Sprzedaż wiązanek i bukietów wykonanych z ciętych kwiatów to podstawa działalności każdej dobrej kwiaciarni. Zdecydowana większość kwiatów ciętych szybko przestaje być świeża. Czy ich trwałość można wydłużyć?

Każdy właściciel kwiaciarni wie, w jaki sposób przedłuża się trwałość ciętych kwiatów. Tajników tych jednak na pewno nie znają osoby, które dopiero otworzyły swoją pierwszą kwiaciarnię. To z myślą o nich powstał ten tekst.

Podcinanie końcówek

Jest powszechnie znanym sposobem na przedłużenie trwałości ciętych kwiatów. Przywiezione z giełdy kwiaty musimy więc rozpakować i przyciąć pod skosem ich końcówki. Do podcinania końcówek zawsze używajmy ostrych narzędzi. Podcięcie końcówek łodyg zwiększa powierzchnię, którą kwiaty wchłaniają wodę.

Usuwanie liści

Znajdujące się na łodygach dolne liście należy usunąć. Pozostawione na łodygach po wstawieniu do wody zaczną bardzo szybko gnić, kwiaty będą się więc błyskawicznie nadawały do wyrzucenia, a do tego w kwiaciarni pojawi się nie miły zapach.

Łączenie kwiatów ciętych

Nie wszystkie kwiaty dobrze czują się w swoim towarzystwie. Swojego towarzystwa nie tolerują między innymi narcyzy i tulipany. Śluz, który wycieka z łodyg narcyzów powoduje szybkie więdnięcie tulipanów. Jeden wspólny wazon w przypadku tulipanów i narcyzów jest więc wykluczony. Podobnie nie tolerują swojego towarzystwa w wazonach róże i gerbery, gerbery powodują szybkie więdnięcie róż. Co ciekawe, zarówno tulipany, narcyzy, róże i gerbery możemy łączyć w wiązankach.

Maki i lewkonie

W okresie lata w niektórych kwiaciarniach sprzedawane są lewkonie. Pamiętajmy, że kwiaty lewkonii wstawia się do wazonów razem z korzeniami, jeśli je usuniemy lewkonie bardo szybko będą nadawały się jedynie do wyrzucenia. A końcówki łodyg maków powinniśmy wcześniej podciąć i zanurzyć na kilka sekund we wrzącej wodzie. Ten zabieg jest konieczny do zahamowania wypływania soku z ich łodyg.

Na trwałość kwiatów ciętych wpływa także miejsce, w którym je eksponujemy. Wazony z kwiatami ustawy w miejscu lekko zacienionym.

Zobacz też:

Dodaj komentarz