Leki a prowadzenie samochodu

Leki a prowadzenie samochodu

Wiele leków wpływa istotnie na sprawność psychofizyczną kierowców. Oznacza to, że są to środki, po które osoby mające zamiar prowadzić auto nie powinny sięgać. Podpowiadamy na jakie leki trzeba uważać, jeśli zamierzamy jechać samochodem.

Niesteroidowe leki przeciwzapalne

Osoby mające prowadzić samochód mogą bez obaw sięgać po leki, w których znajdują się takie substancje, jak kwas acetylosalicylowy, ibuprofen oraz paracetamol. Substancje te nie wpływają na sprawność psychofizyczną, a skutecznie niwelują dolegliwości bólowe. Osoby mające usiąść za przysłowiowe kółko powinny unikać leków przeciwbólowych zawierających więcej niż jeden składnik. Mogą one wykazywać działanie albo nasenne, albo pobudzające. Chcąc prowadzić samochód, a jednocześnie uśmierzyć ból, należy postawić na jednoskładnikowe leki przeciwbólowe.

Leki uspokajające oraz nasenne

Osoby, które wieczorem zażyły leki o działaniu uspokajającym bądź nasennym, nie mogą rano dnia następnego prowadzić samochodu. Są to bowiem leki zawierające substancje istotnie osłabiające precyzję ruchów. Prowadzenie samochodu jest zakazane, jeśli wieczorem zażywaliśmy leki zaliczane do następujących grup:

– benzodiazepiny;

– barbiturany;

– cyklopirolyny.

Osoby, które nie mogą zasnąć, a wiedzą, że rano będą musiały wsiąść „za kółko”, powinny sięgnąć po substancje ziołowe.

 

Leki antyalergiczne

Kierowcy mogą bez obaw sięgać po leki przeciwalergiczne pod warunkiem, że będą to środki najnowszej generacji. Nie wywołują one uczucia senności i nie wpływają na zdolności psychomotoryczne. Środki starszej generacji w przypadku kierowców nie są dobrym wyborem.

Zawsze przeczytać ulotkę

Kierowcy przed zażyciem jakiegokolwiek leku powinni zawsze dokładnie przeczytać ulotkę dołączoną do leku. Szczególną uwagę należy skierować na skutki uboczne, które zawsze są bardzo dokładnie opisane. Jeśli w ulotce znajduje się informacja o wpływie na sprawność psychofizyczną, należy zrezygnować albo z zażycia leku, albo z prowadzenia samochodu. W przeciwnym razie można stać się poważnym zagrożeniem na drodze.

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *