Leki w postaci kapsułek

Leki w postaci kapsułek

Leki dostępne są w bardzo różnych formach. Zdecydowanie najczęściej lekarze zapisują nam tabletki. Formą leku, która jednak bardzo zasługuje na uwagę są bez wątpienia kapsułki. Przyjrzyjmy im się bliżej.

Kapsułki, podobnie jak tabletki, przeznaczone są do stosowania doustnego

Substancja o działaniu leczniczym, która zawarta jest w kapsułkach nie jest sprasowana. Ma postać proszku, płynu, pasty bądź granulatu. Kapsułki najczęściej wykonuje się z żelatyny, skrobi bądź różnego rodzaju polimerów o charakterze organicznym. W zdecydowanej większości przypadków kapsułki mają owalny bądź cylindryczny kształt.

Leki w postaci kapsułek znane są od XIX wieku. Po raz pierwszy wyprodukowano je w roku 1834. Ich ojczyzną jest Francja. Ich popularność rosła błyskawicznie. Szybko rozprzestrzeniła się również poza granice naszego kraju.

Niewątpliwym plusem kapsułek jest to, że pozwalają na podawanie leku o przedłużonym uwalnianiu

Bardzo często znajdują się w nich peletki, które owleczone zostały substancjami spowalniającymi uwalnianie. Kapsułki to leki o działaniu szybkim, a jednocześnie wydłużonym. Z uwagi na dość śliską powierzchnię ich połknięcie nie stanowi żadnego problemu. Kapsułki solidnie zabezpieczają zawartą w nich substancję leczniczą. Taka forma pozwala również na niewielki dodatek substancji pomocniczych. Substancje płynne i półpłynne zamknięte w kapsułkach dozuje się niezwykle precyzyjnie. Kapsułki sprawdzają się świetnie w przypadku tych substancji, które charakteryzują się nieprzyjemnym smakiem bądź zapachem. Taka forma leku skutecznie maskuje bowiem te nieprzyjemne cechy substancji leczniczych. W efekcie zażycie leku jest o wiele mniej niemiłe dla osoby chorej. Ma to duże znaczenie zwłaszcza w przypadku najmłodszych chorych, którzy to są szczególnie wrażliwi na smak i zapach.

Kapsułki to bez wątpienia forma leku zasługująca na uwagę. Pozwala na szybkie podanie leku o przedłużonym działaniu, co w wielu wypadkach ma ogromne znaczenie dla podejmowanego procesu leczenia.

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *