Na czym polega kredyt konsolidacyjny?

Na czym polega kredyt konsolidacyjny?

Posiadanie wielu zobowiązań finansowych w postaci zaciągniętych kredytów bywa obciążeniem ponad możliwości. Chodzi głównie o możliwości spłacania ich w terminie, ale także o konieczność pamiętania o kilku przelewach. Nietrudno tu o przeoczenie lub o chwilowy brak pieniędzy, co może skończyć się karami, narastaniem odsetek, a w skrajnych przypadkach nawet postępowaniem komorniczym.

Rozwiązanie stanowi kredyt konsolidacyjny, który nieco ułatwia poradzenie sobie z zaistniałą sytuacją.

Jak działa ten mechanizm?

W procesie konsolidacji kredytu zaciąga się de facto nowy, osobny kredyt., Nie jest to jednak kolejne, dołożone do poprzednich zobowiązanie. Nowy kredyt służy spłacie wszystkich pozostałych, nie jest przy tym wypłacany na konto klienta. Bank udzielający takiego kredytu konsolidacyjnego wpłaca pieniądze (często po negocjacjach) od razu na konta dotychczasowych wierzycieli. Klient zostaje z jednym kredytem, którego rata jest niższa niż suma dotychczasowych rat. Takie rozwiązanie pomaga w spłacie. Aby uzyskać kredyt, należy udokumentować wszystkie bieżące zadłużenia. Bank przeprowadza negocjacje z innymi bankami bądź parabankami, a następnie wylicza zbiorczą ratę, mieszczącą się w możliwościach kredytobiorcy.

Na czym polega atrakcyjność konsolidacji?

Kredyty konsolidacyjne są atrakcyjne finansowo, a także pozwalają uporać się z dużym obciążeniem. Bank udzielający takiego kredytu pomaga w negocjacji z innymi instytucjami, umawia się z nimi w imieniu klienta na wcześniejszą spłatę i rozwiązuje kwestię zaległych odsetek. Nie trzeba więc samodzielnie mierzyć się z dziesiątkami stron umów i spotkaniami z przedstawicielami instytucji finansowych. Warto więc starać się o kredyt konsolidacyjny, jeśli dotychczasowe zadłużenia przekraczają możliwości finansowe i nie sposób ich dłużej terminowo spłacać. Ten szczególny kredyt bywa ratunkiem dla osób, którym grozi wpadnięcie w spiralę zadłużenia, a ich problemy stają się bardzo poważne. Pozwala także zapanować nad swoimi wydatkami i lepiej nimi pokierować, by uniknąć na przyszłość podobnych sytuacji.

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *