Obsługa działu kadr i płac

Obsługa działu kadr i płac

Na sukces każdej firmy składa się bardzo wiele czynników. Jednym z nich jest sprawna obsługa spraw pracowniczych.

Kadry i płace to najczęściej bardzo rozbudowany, odrębny dział w każdym dużym przedsiębiorstwie. Obsługa kadr i płac to bowiem szereg bardzo różnych obowiązków.

Każda z osób, które dane przedsiębiorstwo zatrudnia ma własną teczkę osobową

Trafia do niej przede wszystkim podpisywana z pracownikiem umowa o pracę oraz ewentualne aneksy do umowy. To do działu kadr i płac pracownik zobowiązany jest dostarczyć zwolnienie lekarskie czy złożyć podanie o urlop. W gestii pracowników działu kadr i płac należy także sporządzenie listy wynagrodzeń. Specjaliści działu kadr przygotowują także dokumenty, które muszą trafić do Urzędu Skarbowego i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Uczestniczą także w rekrutacji nowych pracowników. Lista zadań, którymi zajmują się pracownicy działu kadr jest o wiele dłuższa.

Im firma jest większa, im więcej pracowników zatrudniaj, tym jej dział kadr i płac musi być bardziej rozbudowany

Oznacza to wzrost kosztów. Każdy przedsiębiorca chce, aby koszty prowadzenia firmy zmniejszyć. Stąd coraz większa liczba przedsiębiorców decyduje się na powierzenie obsługi kadr i płac firmie zewnętrznej. Outsourcing kadrowo-płacowy – bo taką nazwę nosi świadczenie usług kadrowo-płacowych przez firmę z zewnątrz – przynosi korporacjom, ale też firmom średniej wielkości bardzo duże oszczędności. Koszty ponoszone w przypadku zatrudnienia firmy zewnętrznej ograniczają się do wnoszenia z góry ustalonej opłaty. Jest ona o wiele niższa niż koszt zatrudniania pracowników do działu kadr i płac. Rozmawiając o kosztach nie można pominąć kosztów związanych z rekrutacją, wynagrodzeniem, absencją pracowników i ich szkoleniami. Obsługa zewnętrzna jest mniej kosztowna. Według różnych szacunków można na tym zaoszczędzić do 50 procent. To bardzo wysoka suma, oszczędności są w skali roku bardzo duże.

Obowiązki działu kadr i płac może przejąć firma outsourcingowa.

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *