Przedłużanie trwałości sprzedawanych w kwiaciarniach kwiatów

Prowadząc kwiaciarnię musimy być przygotowani na duże wyzwania. W sprzedaży powinny znajdować się bowiem tylko świeże kwiaty, z których powstaną piękne i trwałe bukiety. W związku z tym warto sobie zadać pytanie: w jaki sposób przygotować kwiaty, aby dłużej były trwałe? Trwałość kwiatów można przedłużyć na kilka sposobów, który z nich jest najbardziej odpowiedni zależy od ich gatunku.

Podcinanie łodyg

To czynność, którą należy wykonać natychmiast po przywiezieniu kwiatów do kwiaciarni. Łodygi przycinamy ostrym nożykiem. Starajmy się zrobić to jednym ruchem ręki. Łodygi powinny zostać ucięte pod kątem czterdziestu pięciu stopni. W ten sposób zwiększymy powierzchnię, którą kwiaty będą wchłaniać wodę. Pamiętajmy, że nie wystarczy tylko przyciąć łodygi. Musimy z nich usunąć także dolne liście. Czynność ta jest konieczna, liście nie będą się moczyć w wodzie. Wolniej więc rozpocznie się proces ich gnicia.

Kwiaty o miękkich łodygach

Przykładem takich kwiatów są gerbery. W przypadku tych kwiatów nie wystarczy tylko podciąć im łodygi, aby dłużej zachowały się świeżość łodygi zaparza się zanurzając je we wrzącej wodzie na około dziesięć sekund. Dopiero po zaparzeniu możemy jest wstawić do wazonu. Niektórzy floryści radzą także, aby w łodygę gerber i innych kwiatów o miękkich łodygach wbijać cienkie druciki. Ma to przedłużyć ich trwałość. Na pewno z kwiatów, których łodygi zostały wzmocnione drucikiem łatwiej wykonuje się bukiety.

Maki

Te polne kwiaty są prawdziwym hitem wielu kompozycji i bukietów. Ale są one kwiatami wyjątkowo szybko tracącymi świeżość. Jeżeli chcemy wykorzystać je do tworzenia kompozycji, musimy odpowiednio przygotować ich łodygi. Zdecydowana większość florystów łodygi maków opala przez krótką chwilę nad płomieniem świecy. Opalenie końcówki łodyg powoduje, że zawarte w nich mleczko staje się bardzo gęste i nie może wypływać na zewnątrz.

Technik przedłużania trwałości ciętych kwiatów jest więcej. Na pewno nie możemy zapomnieć o codziennej wymianie wody w wazonach.

Zobacz też:

Dodaj komentarz