Skąd się wzięła pizza margherita?

Historie powstania różnych, współcześnie wykorzystywanych wynalazków czasami są naprawdę ciekawe i wręcz zaskakujące. Wiele osób nawet nie zastanawia się – korzystając z niektórych produktów – jak wyglądały początki jakiegoś urządzenia czy pomysłu i kto za tym stoi. I chodzi nie tylko o wynalazki typu żelazko czy pralka, ale i o różne inne, ciekawe rzeczy – a nawet dania! Na przykład najpopularniejszy niewątpliwie rodzaj pizzy – czyli pizza margherita – ma za sobą niezwykle interesującą historię. Historia ta jest dużo mniej znana niż sama pizza – niestety mało kto zastanawia się bowiem na przykład dlaczego ma ona właśnie taką, a nie inną nazwę! Ci jednak, którzy wykazują się ciekawością i chęcią dowiedzenia się czegoś nowego na pewno będą zachwyceni – wyjaśniamy jak doszło do powstania popularnej margherity!

Najpopularniejsza pizza

Nazwa tej pizzy jest tak powszechnie znana, że wiele pizzerii nadaje sobie właśnie takie miano. Margherita to niewątpliwie bardzo smaczna i bardzo popularna pizza, która przypadnie do gustu każdego i która koniecznie musi znajdować się w każdym menu lokali serwujących pizzę. Jest dosyć prosta – raczej bez wielu dodatków. Co za tym idzie, jest również dosyć tania, a zatem każdy może sobie na taki przysmak pozwolić. Łatwo zresztą sprawdzić jej popularność, przeglądając ofertę różnych pizzerii ze swojej okolicy. Jeśli ktoś na przykład mieszka w Katowicach, może wpisać w wyszukiwarce internetowej frazę „pizza Katowice” i przeglądnąć strony menu znajdujących się tam pizzerii.

Na cześć Małgorzaty

„Margherita” to imię „Małgorzata”. Rzeczywiście, to właśnie na cześć Małgorzaty Sabaudzkiej, królowej Włoch w latach 1878-1900 powstał ten rodzaj pizzy. Pizza z pomidorami, mozzarellą, oliwą oraz bazylią została jej zadedykowana przez Raffaelo Esposito, a przypadła królowej do gustu tak bardzo, że do dziś jest określana właśnie tym mianem. Specjaliści twierdzą, że pizza z mozzarellą była już znana wcześniej, jednak właśnie to wydarzenie wyjątkowo ją rozpowszechniło.

Zobacz też:

Dodaj komentarz